Interaktywne Gniezno

informacje, Gniezno, kultura, sport, rozrywka, imprezy, biznes, e-kartki, gniezna, gnieznu, plan miasta, rozkłady, gniezno, komunikacja, katalog, stron, WWW, czat, arena, ogłoszeniainformacje, Gniezno, kultura, sport, rozrywka, imprezy, biznes, e-kartki, gniezna, gnieznu, plan miasta, rozkłady, gniezno, komunikacja, katalog, stron, WWW, czat, arena, ogłoszenia

niedziela, 05 lipca 2020 r.
Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

...powrót na igniezno.pl
Strona główna serwisu
Subskrypcja

Informacja turystyczna
Gospodarstwa agroturystyczne
Hotele
Internaty i schroniska
Campingi, Ośrodki wczasowe
Gastronomia
Warto zobaczyć
Szlaki turystyczne
Pielgrzymkowe

Szlaki turystyczne Pielgrzymkowe ...

Turystyka pielgrzymkowa należy do najbardziej rozwijających się gałęzi turystyki ogólnie. Zajmuje ona szczególne miejsce w naszym kraju. Nieustannie rzesze pielgrzymów podążają w stronę miejsc kultu świętych. Oczywiście szczególna rolę odgrywają tu Sanktuaria Maryjne, które w Polsce cieszą się głębokim szacunkiem. Zmieniają się formy pielgrzymowania, coraz częściej zazębiając się właśnie z aktywnością typowo turystyczną. Same wyjazdy do miejsc świętych przestają mieć jedynie charakter sakralny, choć nadal jest on ich podstawą. Nadal jednak Polacy licznie zdążają do tych właśnie miejsc. Gniezno i okolica obfitują w miejsca atrakcyjne dla turystów – pielgrzymów. Począwszy od tego, że tu właśnie w kolebce naszego chrześcijaństwa wznosi się katedra, od zarania związana z kultem św. Wojciecha. Około 70 kilometrów od pierwszej stolicy polski wznosi się Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Licheniu.

MIEJSCA KULTU ATRAKCYJNE DLA TURYSTYKI PIELGRZYMKOWEJ

GNIEZNO

Św. Wojciech
Rola historyczna Gniezna sprawia, że to tu mamy kolebkę polskiego chrześcijaństwa. Tak więc właśnie w Grodzie Lecha mieściło się pierwsze biskupstwo. W katedrze Wniebowstąpienia NMP mieści się centralne miejsce kultu św. Wojciecha – biskupa męczennika, patrona Polski. Sanktuarium św. Wojciecha, którym jest właśnie katedra jest miejscem przechowywania jego relikwii. W prezbiterium pod wyniosłą konfesją stoi trumienka srebrna wykonana przez Piotra van der Rennena w 1662 roku. Trumienkę podtrzymuje sześć srebrnych orłów. Cała katedra jest wielkim skarbcem symboliki chrześcijańskiej tutaj tez można zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Brązowe drzwi z XII wieku wykonane metoda traconego wosku należą do wiodących zabytków kultury europejskiej. W kwaterach drzwi przedstawiony jest żywot i męczeństwo św. Wojciecha. Najwspanialsze skarby katedry można zobaczyć opodal w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tutaj zgromadzono nie tylko bogate sprzęty liturgiczne pochodzące z katedry, ale też pozostałe relikwiarze św. Wojciecha, a także agatowy kielich zwany Kielichem św. Wojciecha, który wedle podań miał być własnością biskupa męczennika.Zobaczyć można tu także pamiątki papieskie.
 (na zdjęciu trumienka św.Wojciecha niesiona w procesji w sobotni wieczór w wigilię Odpustu św. Wojciecha)

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna
(klasztor Ojców Franciszkanów)
Często pomijane przez turystów Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna znajduje się praktycznie z boku Rynku. Gospodarzami są tu Ojcowie Franciszkanie sprawujący posługę penitencjarzy większych. W ołtarzu głównym triumfuje łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna. Obraz koronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II otoczony szczególna czcią gnieźnian. W klasztorze przebywał przez krótki okres św. Maksymilian Maria Kolbe, którego stułę ojcowie przechowują nad bocznym ołtarzem. Kolejną ważna sakralnie relikwią jest tu grób błogosławionej Jolenty.

BIECHOWO

Sanktuarium Maryjne
We wsi oddalonej o niespełna 10 kilometrów od Wrześni stoi barokowy kościół pofilipiński. W ołtarzu obraz Matki Bożej Pocieszenia z XVwieku. Obraz zgodnie z lokalnym kultem należy od 1695 roku do cudownych wizerunków maryjnych. Obok kościoła zabudowania klasztorne obecnie w posiadaniu Paulinów.

DĄBRÓWKA KOŚCIELNA
Miejsce kultu maryjnego
Wieś w Puszczy Zielonka. Od XVII wieku za sprawą Madonny w papieskiej koronie Dąbrówka Kościelna stała się miejscowością pielgrzymkową. Na wzgórzu znajduje się późnobarokowy kościół Wniebowzięcia NMP. W ołtarzu który ma kształt rozłożystego dębu słynący łaskami obraz Madonny w papieskiej koronie.

IMIOŁKI
Brama III Tysiąclecia  
Na sztucznym wzniesieniu obok skraju Jeziora Lednickiego, ustawiono Bramę  - Rybę. To Brama III Tysiąclecia – symbol wejścia w trzecie milenium chrześcijaństwa. Ryba – jako symbol Chrystusa i jedności chrześcijan stała się miejscem corocznych spotkać młodzieży. W 2002 roku rozpoczęto tu budowę świątyni Chrztu Polski i Szkoły Wiary.

MARKOWICE
Sanktuarium Maryjne
Sanktuarium zwane jest często kujawska Częstochową. Wieś Markowice usytuowana jest przy szosie Strzelno – Inowrocław, na tzw. Kujawach Czarnych. Kościół drewniany został fundowany przez rodzinę Markowskich w XVI wieku w tym samym czasie osadzeni zostają Karmelici Trzewiczkowi. Blisko sto lat później wzniesiony zostaje murowany kościół Nawiedzenia NMP. W ołtarzu gotycka figura Matki Bożej, prawdopodobnie pochodząca z Trzebnicy. Do słynącej łaskami Matki Bożej Markowickiej pielgrzymują głownie mieszkańcy Kujaw i Wielkopolski, miejsce jednak staje się coraz bardziej popularne. Klasztor karmelitów skasowały władze pruskie podczas zaborów. Obecnie zarówno sanktuarium jak i klasztor w opiece Oblatów.

LICHEŃ
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
Stawiane tuż za Częstochową miejsce kultu maryjnego i objawień Matki Bożej. Bogata historia powstania sanktuarium mocno powiązana jest z losami Polaków. Matka Boża Bolesna z Lichenia trzyma na piersi orła. Początki objawień sięgają bitwy narodów pod Lipskiem w 1813 roku, potem fala prywatnych objawień powtarza się już w pobliskim grąblińskim lesie. Obraz początkowo umieszczony przez żołnierza bitwy narodów w lesie pod Licheniem staje się coraz bardziej popularny wśród lokalnej społeczności po objawieniach pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 roku zostaje przeniesiony do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu. Po wybudowaniu kościoła św. Doroty wizerunek Matki Bożej Bolesnej trafia do ołtarza tejże świątyni. Odtąd Licheń staje się miejscem coraz liczniejszych pielgrzymek. W lesie grąblińskim staje kapliczka i kamień z odciśniętymi stopami Maryji. Tuż po II Wojnie Światowej - Licheń trafia w ręce zgromadzenia Marianów. W 1967 roku papież Paweł VI zezwala na koronacje obrazu. Od tego czasu Sanktuarium przezywa ogromny rozwój tak duchowy jak architektoniczny. W 2004 roku ukończono budową i konsekrowano największą jak dotąd polską świątynię Bazylikę Matki Bożej Bolesnej, Królowej Polski. Kolosalna budowla może jednorazowo pomieścić 17 000 pielgrzymów.

TRZEMESZNO
Symboliczny grób św. Wojciecha
Trzemeszno to miejscowość oddalona o 15 kilometrów od Gniezna. Tutaj w Bazylice Wniebowzięcia NMP znajduje się symboliczny grób św. Wojciecha. Jam mówią podania to właśnie w Trzemesznie zostały złożone szczątki biskupa po wykupieniu go przez króla Bolesława Chrobrego od Prusów. Przez wieki pielgrzymowano z Trzemeszna do gnieźnieńskiej katedry. Według historyków w 1410 po bitwie pod Grunwaldem z Trzemeszna do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie pielgrzymował pieszo król Władysław Jagieło.
       
 

 

 

 

 

 

 

o igniezno.pl | redakcja | reklama | zastrzeżenia prawne | kontakt
© 2004 - 2020 r. igniezno.pl | Wykonanie i opieka Logi.pl