Interaktywne Gniezno

informacje, Gniezno, kultura, sport, rozrywka, imprezy, biznes, e-kartki, gniezna, gnieznu, plan miasta, rozkłady, gniezno, komunikacja, katalog, stron, WWW, czat, arena, ogłoszeniainformacje, Gniezno, kultura, sport, rozrywka, imprezy, biznes, e-kartki, gniezna, gnieznu, plan miasta, rozkłady, gniezno, komunikacja, katalog, stron, WWW, czat, arena, ogłoszenia

poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.
Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
Obchodzimy - Światowy Dzień Zwalczania Skutków Pustynnienia Gleby

...powrót na igniezno.pl
Strona główna serwisu
Subskrypcja

rys historyczny
w telegraficznym skrócie
drzwi gnieźnieńskie

drzwi gnieźnieńskie ...

Jeden z najważniejszych zabytków mobilnych Gniezna. Słynne Drzwi Gnieźnieńskie odlane z brązu, to dzieło sztuki romańskiej z XII wieku. Zgodnie ze zwyczajem romańskim drzwi stały się miejscem obrazowego przedstawienia żywotów świętych lub scen biblijnych. Była to najprostsza forma propagowania treści religijnych (biblium pauperum). W tym przypadku pomocna w budowaniu kultu świętego Wojciecha, którego żywot został przedstawiony w kwaterach na obu skrzydłach. Mimo iż tego typu drzwi były typowym przejawem sztuki okresu, jest to zabytek często wspominany również przez opracowania naukowców zachodniej Europy. Do dzisiejszego dnia nikt nie wie, kto był twórcą tego ponadczasowego dzieła. Co do autora trudno do dziś ustalić czy był nim arcybiskup gnieźnieński Piotr, kryptogram tegoż biskupa znaleziono pod lewą antabą, czy może imię to umieszczono tylko jako miano zwierzchnika katedry. Bez wątpienia jednakże możemy traktować Drzwi Gnieźnieńskie jako świadectwo wysokiej kultury artystycznej dwunastowiecznej Polski. 18 kwater, dzielących historię męczennika na połowę. Dziewięć scen (lewe skrzydło) pokazuje pobycie świętego w rodzimych Czechach w Niemczech i we Włoszech. Kolejne dziewięć kwater (prawe skrzydło) obrazuje pobyt w Polsce misję na Prusy męczeńską śmierć i wykupienie zwłok przez Bolesława Chrobrego. Całość dopełnia pas bordiurowy okalający kwatery obu skrzydeł z których każde posiada w czwartej kwaterze od dołu głowę lwa z kołem stanowiącą uchwyt do otwierania i zamykania drzwi.

Tak jak to zdarzało się w przypadki podobnych drzwi (drzwi z brązu w katedrze w Hildesheim - Niemcy) skrzydła nie są idealnie równe. Lewe skrzydło nieco większe 328 x 84 cm, a prawe 323 x 83 cm. Płaskorzeźby skrzydła „polsko - pruskiego” są mniej wypukłe. Datuje się Drzwi na okolice 1175 roku. Klucz do „czytania” żywota św. Wojciecha jest prosty - pierwsza sceną jest dolna kwatera lewych drzwi, ostatnią dolna prawego skrzydła.

 

 

 

 

 

 

o igniezno.pl | redakcja | reklama | zastrzeżenia prawne | kontakt
© 2004 - 2019 r. igniezno.pl | Wykonanie i opieka Logi.pl